1960. Fontos! Hatályba lépett az Eü. Miniszter 21/1960 (Eü. K. 10) Eü. M. sz. utasítása, mely nevesítette a dohányzást „mint” egészségkárosító tényezőt. Az állásfoglalás a szanatóriumi beutalások rendjét közli. E szerint a Kékestetői Állami Gyógyintézetbe csak olyan légzőszervi betegek utalhatók be, akiknél a betegségük okaként a dohányzás nem szerepel. --- A rendelkezés a vitákat, megjegyzéseket évtizedekig túlélte!

1966-ban jelent meg a Kékestetői Állami Gyógyintézet orvoskarának vitaindítónak szánt közleménye az Orvosi Hetilapban „Dohányzás - Orvosetika - Népgazdaság” címmel. (S). (O. H. 107. 1246. 1966). A fejtegetés „a dohányzás és légzőszervi betegségek” témáról szólt, felvetve ennek kapcsán etikai kérdéseket is. Idézetek az írásból:

Ezekre a felvetésekre az Illetékeseknek nem voltak megjegyzései! Székács Sándor közegészségügyi felügyelő (Nagykanizsa), Réthelyi Jenő főorvos (Keszthely) és Szilágyi Lajos (Badacsonylábadi), Matzon Gábor (Szekszárd), Temesváry Ernő (Kiskunfélegyháza) körzeti orvosok nagyon értékes válaszai ugyanakkor rávilágítottak a probléma fontosságára. (O. H. 107. 2485. 1966).

1970. Az Egészségügyi Miniszter Első Helyettese: Farádi László az Egészségügyi Világszervezet évi közgyűlésén vett részt. A küldöttek a dohányzás elleni küzdelemről tárgyaltak. Egyhangú határozatot hoztak, kinyilvánítva, hogy a tagállamok tegyenek hatékony lépéseket a dohányzás ártalmainak csökkentése érdekében. Ennek megfelelően 1970. november 24-én, a magyar egészségügy vezetői között az egyetlen nem dohányosként (l.: Farádi László: Diagnózis az életemről. Gondolat. Budapest. 1983.) : a Miniszterhelyettes felhívással fordult az egészségügyi szervek, intézetek vezetőihez a következésképpen: „Kérem szíves intézkedését, hogy a felügyelete alatt működő egészségügyi intézetek mindazon helyiségeiben, amelyek betegek vizsgálatára, gyógykezelésére, elhelyezésére, étkezésére szolgálnak ne csak a betegeknek, hanem az egészségügyi dolgozóknak is tiltsák meg a dohányzást. Rövid időn belül el kell érnünk, hogy az egészségügyi intézetek e tiltó rendszabály következetes végrehajtása alapján követendő például szolgáljanak más főhatóságok által irányított intézmények számára.”

1975. Ebben az évben több említést érdemlő esemény történt.


1976. A Dohányzást Ellenzők Társasága 1. Orvosi Vándorgyűlésére Visegrádon 1976. január 24-én került sor a kórház Igazgatóságának, Vezetőségének segítő támogatásával. A rendezvényen értékes előadások, elemzések hangzottak el a dohányzás kórtani vonatkozásairól, a dohányzás munkahelyi problémáiról, járványügyi vizsgálatokról, a dohányzás elleni küzdelemről, a felvilágosító, oktató, nevelő munka szükségességéről, a dohányzási magatartást szabályozó jogi lehetőségekről, a nemdohányzók védelméről (S), a dohányzás belgyógyászati, tüdőgyógyászati, szív és érrendszeri, emésztőrendszeri, szemészeti, nőgyógyászati, urológiai egészségkárosító hatásairól. Az előadók utaltak a tudományos világ kutatási megállapításaira, elemzően értékelték a saját megfigyelési eredményeiket, és meghatározták a dohányzás elleni jövőbeni teendőket, feladatokat. Tanulságos, hasznos tudományos ülés volt a visegrádi tanácskozás!
(Egészségvédelem - dohányzás - betegség. A Dohányzást Ellenzők Társasága 1. Orvosi Vándorgyűlésén elhangzott előadások összefoglalói. Kiadvány. Budapest. 1976.).

1977. HELSINKI. A Finn Tbc Elleni Társaság fennállásának 70. éves jubileuma alkalmából nemzetközi tudományos konferencia volt 1977. június 13-17 között a finn Fővárosban. Ezen a „Dohányzás elleni törvények Európában” c. szekcióülésen magyar előadók szóltak a hazai jogszabályokról. Ismertették a munkahelyeken, a közlekedési eszközökön, a kereskedelemben, az oktatásban, az egészségügy területén érvényes, a dohányzási magatartás szabályozó törvényeket. (S).
(Smoking legislation in Europe. Joint Conference of the Finnish Anti-Tuberculosis Association and the Europe Region of the International Union Against Tuberculosis. Helsinki-Hanasaari. 1977.).

1978. A Medicina kiadó ez évben jelentette meg az „Orvosok a dohányzásról” c. könyvecskét. (S), A hézagpótló kiadvány 9 írója tudományos tényeket, ismereteket közöl az ártalmas dohányfüstről, a dohányzás légzőszervi, szív és érrendszeri, gyomor-bélrendszeri, valamint a magzati fejlődést befolyásoló hatásairól, a passzív dohányzás következményeiről, a dohányzás és daganatos betegségek közötti összefüggésekről, s e káros szenvedély társadalmi, gazdasági vonatkozásairól, a dohányzás elleni teendőkről.

1980.


1983. November 17-én került megrendezésre hazánkban az Országos Dohányzásmentes Nap. Ennek az eseménynek, ennek a napnak az évenkénti megismétlése mellett döntöttek a szervezők avégett, hogy minél többen egyszerre próbálják meg abbahagyni a dohányzást, a dohányzók pedig legalább ezen a napon ne gyújtsanak rá és ebben a törekvésükben támogassa őket a sajtó, nyújtsanak számukra segítséget az egészségügyi intézmények, a civil szervezetek.

1986. „Az egészség támogatása, segítése - a betegség megelőzése” c. társadalmi program-tervezethez, a Kormány és az egészségügy Illetékeseinek felkérésére elkészült egy javaslat (S) a hazai dohányzási magatartás megváltoztatására, a dohányzás egészségkárosító hatásainak csökkentésére. A dokumentum meghatározta a feladatokat, a teendőket az Egészségügyi Minisztérium, az oktatási, nevelési, művelődésügyi tárca, a Belkereskedelmi Minisztérium, a tömegközlekedést irányító Illetékesek, a sajtó, rádió, televízió, a honvédség, a rendőrség, a közélet, a munkahelyek, az ifjúsági szervezetek felelős irányítói számára. Megfogalmazta a reklámetikai elvárásokat, a dohányzást elhagyni akarók támogatásának szükségességét, adatgyűjtési, kutatási programokat. Összefoglalta a korábban már érvénybe lépett, a témát érintő állásfoglalásokat, intézkedéseket, utasításokat, törvényi előírásokat. Az összeállítás időpontja: 1986. május 12. (Letölthető PDF formátumban.)

1988. Az Egészségügyi Világszervezet kezdeményezésére --- évenként ismétlődő --- programsorozat indult el a május 31-i, első Nemdohányzó Világnappal. Ennek az előre meghatározott jelmondata a következő volt: „Dohányzás vagy Egészség, válassza az egészséget!” (S).

1989. Világszerte sor került a 2. Nemdohányzó Világnapra május 31-én. Témája: Nők és a dohányzás. A nők dohányzása fokozottabb veszélyt jelent! (S).

Az 1990-es évek programjai, melyek tovább éltek a 2000 utáni időszakban is. - Az Egészségügyi Világszervezet korábbi döntésének, terveinek megfelelően, az előre meghatározott témákban folytatódtak világszerte, minden évben, május 31-én a Nemdohányzó Világnapi tanácskozások. (S). Mód nyílt így a dohányzással kapcsolatos kérdések mindenre kiterjedő megtárgyalására. Szó volt ezeken a gyűléseken, fórumokon a fiatalkori dohányzás korai következményeiről, a közéleti dohányzás visszásságairól, a munkahelyeken, a közintézményekben, a tömegközlekedési eszközökön történő dohányzásról, az egészségügyi szakemberek dohányzási magatartásáról, a médiának a dohányzás elleni akciókat segítő szerepéről, a dohányzás gazdasági: kár-haszon vonatkozásairól, a dohányzás és ifjúság, a dohányzás és sport, a dohányzás és környezet, a csábító dohányreklámok tárgykörök adta problémákról.
(Megjegyzés: 2010-ben volt a 23. Nemdohányzó Világnap!).

AZ ELMÚL ÉVTIZEDEK FÁRADOZÁSAI, A DOHÁNYZÁS VISSZASZORÍTÁSA ÉRDEKÉBEN TETT TÉTOVA LÉPÉSEK KELL, HOGY FELIDÉZZÉK A KÖLTŐ SZAVAIT A GONDOLKODÓ, A JÖVŐT ÉPÍTENI AKARÓ EMBEREKBEN: „MEGINT BESZÉLÜNK, MI CSAK BESZÉLÜNK... A NYELV MOZOG. S A KÉZ PIHEN...” (PETŐFI SÁNDOR. 1848)

1991. A dohányzás elleni egységes fellépés érdekében szakemberek, az egészségügyi és civil szervezetek vezetői NYÍLT LEVÉLLEL fordultak az orvosokhoz (S). -- Idézet a levélből: „Kérjük, hogy tevékenységükkel, példamutató magatartásukkal, a nemdohányzó életmód népszerűsítésével segítsék elő a dohányzási járvány terjedésének akadályozását s gyógyító, betegellátó munkájukkal, tanácsaikkal győzzék meg a fiatalokat, az idősebbeket a dohányzás károsságáról, ártalmasságáról s mindezeken túl aktív közreműködésükkel támogassák a dohányzás elleni programokat, a dohányzás elleni erőfeszítéseket.”
(Medicus Universalis. 5. 314. 1991.; Lege Artis Medicinae. 15. 993. 1991.: Mudapesti Közegészségügy. 3. 91. 1991.; Recept. 7. 28. 1991.; Új Magyarország. 1. 30. 1991.).


Vissza | Következő


Minden jog fenntartva: Dr. Pákozdi Lajos2010.